Dlaczego tak trudno się rozstać po wielu latach?

Są pary, które mimo, że się nie kochają ani nawet ze sobą nie rozmawiają, to nie mogą się ze sobą rozstać. Dlaczego ludzie tkwią w takich relacjach?

Są pary, które mimo, że się nie kochają ani nawet ze sobą nie rozmawiają, to nie mogą się ze sobą rozstać. Dlaczego ludzie tkwią w takich relacjach? Czy warto ratować związek dwojga ludzi, których łączy głównie dach nad głową? O problemach par z długim stażem z psychoterapeutą, dr. Bartoszem Zalewskim rozmawia Magdalena Jankowska. 

Każdy związek trzeba ratować?

Dr Bartosz Zalewski: - Nie, nie każdy. Są przecież związki, w których jest przemoc, uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Ludzie, którzy w nich tkwią, przychodzą często do psychoterapeuty, żeby pomógł im je zakończyć. Żeby uratować nie małżeństwo, lecz siebie, czasem dzieci.

A kiedy ludzi wiąże tylko wspólny dach?

- To spora grupa pacjentów - przychodzą i mówią, że nic ich już nie łączy, wszystko wygasło. Nie chcą żyć w związku, w którym nic się nie dzieje, ale z drugiej strony są do siebie przywiązani. I mają dylemat. Rolą psychoterapeuty jest towarzyszyć im w tej sytuacji, wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie: ratować czy nie ratować?

I co to jest to "coś", co sprawia, że jednak warto zostać razem?

- To, że te osoby jednak się kochają. Tylko uczucie jest przykryte przez urazę, złość, zaniedbania. Przez prozę życia albo przez to, że kochają się z różną intensywnością.

Co to znaczy?

- Jedni z nas są bardziej ekspresyjni, nastawieni na drugą osobę, pragną bliskiego kontaktu. Inni wolą być trochę osobno, kochać z pokoju obok. Przez takie różnice narastają pretensje, nieporozumienia, żale, ale to nie znaczy, że ludzie nie chcą czy nie mogą być razem.

A jeśli są ze sobą, bo mają, choć marną, ale jednak stabilizację? Mieszkają w domu na kredyt - a gdyby go sprzedali, zostałoby na kawalerki, i to na przedmieściach...

- Jeśli dwoje ludzi mówi: "Nic nas nie łączy, tylko kredyt", to ja bym się zainteresował, czemu oni przyszli do mnie, a nie do doradcy kredytowego. Myślę, że wybrali mnie, bo coś jeszcze oprócz tego kredytu ich łączy i jest to dla nich ważne. Może chodzi o dzieci? Nie wiedzą, jak im powiedzieć, jak je przygotować na rozwód? Albo może byli zaangażowanymi rodzicami, inwestowali w dziecko, a nie w związek, i kiedy dorosło, nie umieli już ułożyć sobie stosunków.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner