Samotność w święta. Jak sobie z nią poradzić?

Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnych czasie i w różnym wieku. Jak się z nią uporać, zwłaszcza w tym magicznym czasie?

Może jednak da się coś zrobić w sprawie samotności? Na początek proponuję, byś spróbował jednego z poniższych pomysłów:

Daj coś drugiej osobie. Zrób prezent komuś obok ciebie. Może to być jakiś drobizg materialny, ale także po prostu uśmiech, dobre wspierające słowo czy życzliwe spojrzenie. Skierowane do przyjaciela czy znajomego, ale równie dobrze do zestresowanej ekspedientki w sklepie, na którą nakrzyczał klient stojący przed tobą w kolejce. Nie oczekuj wzajemności. Po prostu daj i ciesz się tym.

Poszukaj bliskich i pobądź z nimi. Nasi znajomi mogą być zabiegani i nie mieć ochoty na siedzenie z nami przy kawie, ale może moglibyśmy im w czymś pomóc? Albo zrobić coś wspólnie z nimi? Czemu by nie pochodzić razem po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla wnucząt sąsiadki? Albo dlaczego nie moglibyśmy upiec świątecznego piernika wspólnie z przyjacielem w jego kuchni? Zaprosić do siebie znajomych na wieczór ręcznego przygotowywania kartek światecznych?

Przygotuj święta dla siebie. Zastanów się, na co tak naprawdę masz ochotę w te święta. Czy chcesz tradycyjnych potraw, kolęd i pasterki oraz porządnie wysprzątanego mieszkania? Uwielbiasz starannie zapakowane prezenty i stół, na którym stoi świąteczny stroik? A może wolałbyś kilka dni wolnych z dobrą książką, kocem i kubkiem gorącej herbaty? Każda z tych opcji jest możliwa. To, co proponuję, to byś potraktował siebie równie poważnie i troskliwie, jak innych ludzi, i zrobił dla siebie to, co mógłbyś zrobić dla bliskich Ci osób, gdybyś spędzał święta z nimi. Naprawdę można sobie samemu kupić prezent i bardzo starannie go zapakować. I warto to zrobić, jeśli to sprawi ci przyjemność.

Poszukaj kogoś w podobnej do Twojej sytuacji - wśród znajomych, sąsiadów, w internecie. Osoby, która także jest samotna i dla której święta to wyzwanie. Kto wie, może w przyszłości, samotny mężczyzna lub samotna kobieta poznana teraz okaże się materiałem na partnera na kolejne święta. Na razie możecie spróbować wybrać się po prostu na spacer, porozmawiać, obejrzeć razem film. Być dwojgiem ludzi chcących wypełnić samotność, bez wielkich oczekiwań, które zwykle bardziej stresują niż pomagają.

Zrób coś dla siebie, najlepiej coś, czego jeszcze nie robiłeś, na co nie odważyłeś się do tej pory albo nie miałeś czasu. Niech to będzie twój świąteczny prezent dla samego siebie. Uśmiechnięte zdjęcie w pełnym makijażu, zrobione u fotografa, żebyś mogła je wrzucić na swój profil internetowy? Spacer po parku i karmienie zmarzniętych ptaków suchą bułką, żeby przez chwilę znów poczuć się jak dziecko? To naprawdę może być ciekawe.

Spróbuj się zaprzyjaźnić z samotnością. Zobaczyć w niej także dobre strony, pośmiać się trochę z niej i z siebie. Z każdej sytuacji wynikają jakieś korzyści. Warto je zauważyć, choć z początku mogą brzmieć lekko absurdalnie. Spędzając samotnie święta oszczęszasz sobie lepienia setki uszek do barszczu? Nie musisz słuchać o problemach zdrowotnych bardzo nudnej krewnej? Nikt nie każe ci znowu dźwigać choinki z piwnicy? Nie zdołujesz się cudzymi planami na egzotyczne wakacje?

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama