Po 50-tce bądź aktywny seksualnie, kochaj, przytulaj i...co jeszcze?

Poznaj receptę naukowców na radość i szczęście.

Czy po 50-tce mamy apetyt na nowe doznania? Jaka jest recepta na szczęście? Jaka jest jasna strona późniejszego wieku? O tym rozmawiali naukowcy podczas XII Międzynarodowego Kongresu Psychogeriatrycznego, który niedawno odbył się we Wrocławiu.

Z badań wynika, że szósta, siódma dekada życia to najszczęśliwszy okres ludzkiego życia.

 „Jasna strona późnego wieku" - wykład prof. Jerzego Vetulaniego, neurobiologa z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, skupiał się na pozytywnych aspektach starzenia się. Profesor cytując badania, podając przykłady, a nawet przytaczając historie z własnego życia, udowadniał, że można starzeć się dobrze, o ile tylko chce się być aktywnym i twórczym.

Profesor tłumaczył, że mózg wcale nie starzeje się szybko, raczej zmieniają się jego funkcje: niektóre się psują, natomiast inne poprawiają. Co prawda wolniej się uczymy, lecz na przykład powiększamy zasób słów, a nasze funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Poprawia się także emocjonalność, która się stabilizuje, a zmniejsza neurotyzm. Z wiekiem potrafimy coraz bardziej się cieszyć - i to z niewielkich spraw, np. z krajobrazu czy z rozmowy z drugą osobą. Badania wskazują również na to, że łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne.

- Starość oznacza też mądrość. Z wiekiem pamiętamy coraz więcej, a to oznacza ogromne doświadczenie. W stadzie słoni najważniejsza jest najstarsza samica, która prowadzi resztę. Gdy ona umiera, stado dużo traci - mówi prof. Jerzy Vetulani. - U ludzi przykładem mogą być Indianie Ache, wśród których najwięcej mięsa zdobywają łowcy w wieku 40-60 lat. Na polskim gruncie mają tak grzybiarze - najstarsi zbierają najwięcej.

Jak starzeć się szczęśliwie?

Trenuj ciało i umysł

Naukowcy są zgodni co do jednego: aktywność - zarówno fizyczna, jak i intelektualna - jest bardzo ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze. Jej znaczenie od zawsze podkreśla prof. Shlomo Noy, światowej sławy geriatra.

- Najlepiej być aktywnym przez całe życie, wówczas będziemy czerpać największe profity, ale pamiętajmy, że na zmianę stylu życia nigdy nie jest za późno - mówi prof. Shlomo Noy. - Ćwiczenia fizyczne i aktywność intelektualna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, sprawność psychoruchową i poczucie szczęścia. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia w starszym wieku.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność

Co wpływa na stan zdrowia i poczucie szczęścia? Jako najważniejsze czynniki prof. Tadeusz Parnowski wskazuje styl życia rozumiany jako potrzeby, które zaspokajamy. Jeśli ktoś zaleca nordic walking, ale nie sprawia nam to przyjemności, to wybierzmy pływanie, które lubimy od dziecka.

- W przypadku podejmowania aktywności dodatkowo pozytywny wpływ ma ich zmienność. Można uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale też brać udział we wspólnym pieczeniu chleba, malowaniu czy wędkowaniu. Aktywności najlepiej dobierać indywidualnie do swoich potrzeb, zmieniać, dopasowywać - mówi prof. Parnowski.

Bądź aktywny seksualnie, przytulaj, dotykaj

Prof. Jerzy Vetulani poruszył kwestię aktywności seksualnej w starszym wieku. Podkreślił, że seks jest naturalny i niezwykle ważny dla człowieka - na każdym etapie życia.

- Seks silnie pobudza układ nagrody. To potężne narzędzie emocjonalne. Ma znakomity wpływ na zdrowie i ogólnie na jakość naszego życia - mówi prof. Vetulani. - Szalenie ważne jest też przytulanie, dotykanie i ocieranie. Według badań 30% Amerykanów po osiemdziesiątce uprawia seks. Ponadto jeden orgazm w tygodniu przekłada się u mężczyzn na zmniejszenie ryzyka śmierci w danym roku o 50%.

Ten sam aspekt poruszył również prof. Shlomo Noy - Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że bardzo dużo zależy od nas i od naszego sposobu myślenia. Warto rozwiać kilka mitów związanych z wiekiem, na przykład dotyczących potrzeb seksualnych. One wcale nie zanikają w starszym wieku. Seks daje poczucie bliskości, a poza tym jest bardzo zdrowy. Nie narzucajmy sobie ograniczeń w różnych sferach aktywności.

Bądźmy aktywni, rozmawiajmy z ludźmi, a czeka nas satysfakcjonujące życie i szczęśliwe starzenie się - płętuje naukowiec. 

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner