Zazdrość w związku - jak sobie z nią radzić?

Czasami trudno zrozumieć nam sytuacje, w których nasz obecny partner czy partnerka przyjaźnią się ze swoimi ex, poświęcają czas komuś lub czemuś innemu, dają nam mniej uwagi niż byśmy tego oczekiwali. Dlaczego te sytuacje przyprawiają nas o zazdrość?

Zazdrość w związku dojrzałym

O tym, jak radzić sobie z zazdrością w związku i jak nie dopuścić, by zniszczyła nasze relacje opowiada Ewa Kaczorkiewicz, psycholog i psychoterapeuta, ekspert ds. relacji partnerskich.

Gdy budujemy relację w wieku dojrzałym, często się zdarza, że nasz partner lub partnerka ma różnego rodzaju zobowiązania – spędza sporo czasu w pracy, bo zajmuje kierownicze stanowisko, płaci wysokie alimenty byłej żonie i poświęca dużo czasu ich wspólnym dzieciom, intensywnie angażuje się w opiekę nad niedołężnymi rodzicami lub też nad wnukami. Jeśli drugi z partnerów także ma wiele zobowiązań, to być może łatwiej nam jest zrozumieć siebie nawzajem i zaakceptować sytuację, w której mamy dla siebie ograniczoną ilość czasu, uwagi lub innych istotnych zasobów. Trudniej jest, gdy brakuje symetrii, to jest gdy jedna z osób chce się zaangażować w relację bardzo intensywnie, druga zaś robi to w mniejszym stopiu. Często w takim momencie rodzi się zazdrość. Zazdrość o czas poświęcany komuś lub czemuś innemu, o uwagę, której my nie dostajemy, o pieniądze wydawane na dzieci partnera i sprawiające, że nie stać nas na wymarzone wspólne wakacje, o pracę po godzinach i długie rozmowy z podwładnymi w weekend. Możemy sobie wielokrotnie tłumaczyć, że przecież sytuacja życiowa wymaga od naszego partnera takiego rodzaju zaangażowania, niemniej zazdrość powraca. Trudna tym bardziej, że przy okazji możemy zacząć gorzej myśleć na swój temat. Nie powinniśmy przecież być zazdrośni o to, że nasz partner opiekuje się swoją schorowaną matką albo o to, że poświęca czas na kontakt z dziećmi. Zazdrość bywa także często przyczyną problemów w relacji – konfliktów, wzajemnego oddalenia a nawet rozstań. Co można z nią zrobić? Jak nie dopuścić do tego, by zazdrość zniszczyła naszą relację a jednocześnie zadbać o siebie?

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner