Wasze relacje pogarszają się: kilka wskazówek, aby odbudować dojrzały związek.

Kiedy w dojrzały związek wkradają się nieporozumienia, kiedy oboje partnerów ma poczucie, że przestało być tak, jak dawniej i co gorsza - zaczynają się ranić pojawia się myśl, że dalsze trwanie w związku nie ma już sensu. Kiedy, i czy, warto zabiegać o związek?

Rozmowa

Świadomość własnego zranionego obszaru to jedno. O wiele trudniej jest pokazać ten obszar partnerowi/partnerce czy mężowi/żonie, otworzyć przed nimi swoją bezbronność, odkryć własną słabość, lęk, wstyd. Rozmowy odsłaniające te obszary w nas samych są bardzo trudne, ale warto je podejmować.
Rozmawiając, pamiętajcie o kontrakcie. Jednego dnia porozmawiajcie o zadaniu wykonanym przez jedną osobę - dajcie sobie na to co najmniej półtorej godziny. Niech druga osoba będzie tylko wspierającym, empatycznym słuchaczem, starającym się zrozumieć, a dopiero następnego dnia porozmawiajcie o zadaniu wykonanym przez drugą osobę. Na koniec ustalcie, jak możecie się wspierać w takich momentach.
Na szczęście nie kierujemy się w życiu tylko i wyłącznie swoimi deficytowymi potrzebami. Pamiętajcie, że głównym motorem napędowym walki o jakość waszej najważniejszej dorosłej więzi jest wzajemna atrakcyjność - twoja dla partnera/partnerki i partnerki/partnera dla ciebie.
Ale największą siłą napędową jest leżąca gdzieś poza obszarem psychologicznym, gdzieś w przestrzeni duchowej - miłość.

Jak mówić o swoich potrzebach?

  • Zamiast „Znowu wychodzisz... i widzisz, jaka Ty jesteś?!", powiedz „Chciałbym, abyś spędzała ze mną więcej czasu".
  • Zamiast „Jesteś zimny i zamknięty", powiedz „Chcę, żebyś mnie przytulił".
  • Zamiast „Znowu masz pretensje, znowu mnie krytykujesz", powiedz „Bardzo mi zależy, żebyś częściej mówił mi, co Ci się we mnie podoba.

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama