Wasze relacje pogarszają się: kilka wskazówek, aby odbudować dojrzały związek.

Kiedy w dojrzały związek wkradają się nieporozumienia, kiedy oboje partnerów ma poczucie, że przestało być tak, jak dawniej i co gorsza - zaczynają się ranić pojawia się myśl, że dalsze trwanie w związku nie ma już sensu. Kiedy, i czy, warto zabiegać o związek?

Rozmowa

Świadomość własnego zranionego obszaru to jedno. O wiele trudniej jest pokazać ten obszar partnerowi/partnerce czy mężowi/żonie, otworzyć przed nimi swoją bezbronność, odkryć własną słabość, lęk, wstyd. Rozmowy odsłaniające te obszary w nas samych są bardzo trudne, ale warto je podejmować.
Rozmawiając, pamiętajcie o kontrakcie. Jednego dnia porozmawiajcie o zadaniu wykonanym przez jedną osobę - dajcie sobie na to co najmniej półtorej godziny. Niech druga osoba będzie tylko wspierającym, empatycznym słuchaczem, starającym się zrozumieć, a dopiero następnego dnia porozmawiajcie o zadaniu wykonanym przez drugą osobę. Na koniec ustalcie, jak możecie się wspierać w takich momentach.
Na szczęście nie kierujemy się w życiu tylko i wyłącznie swoimi deficytowymi potrzebami. Pamiętajcie, że głównym motorem napędowym walki o jakość waszej najważniejszej dorosłej więzi jest wzajemna atrakcyjność - twoja dla partnera/partnerki i partnerki/partnera dla ciebie.
Ale największą siłą napędową jest leżąca gdzieś poza obszarem psychologicznym, gdzieś w przestrzeni duchowej - miłość.

Jak mówić o swoich potrzebach?

  • Zamiast „Znowu wychodzisz... i widzisz, jaka Ty jesteś?!", powiedz „Chciałbym, abyś spędzała ze mną więcej czasu".
  • Zamiast „Jesteś zimny i zamknięty", powiedz „Chcę, żebyś mnie przytulił".
  • Zamiast „Znowu masz pretensje, znowu mnie krytykujesz", powiedz „Bardzo mi zależy, żebyś częściej mówił mi, co Ci się we mnie podoba.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama