Złość w relacjach. Jak sobie z nią radzić?

Kiedy bardzo się kochacie, a jednocześnie kłócicie. Czy miłość i złość chodzą parami?

Budowanie związku - trudne emocje

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Długo się zastanawiałam, o czym ma być mój kolejny tekst dla czytelników Razem50plus. Do tej pory sporo pisałam o tym, jak dbać o związek, jak go budować i pielęgnować, co robić, aby było nam ze sobą jak najlepiej. Tymczasem przecież wszyscy wiemy, że mimo starań, które wkładamy w budowanie związku i tak nie zawsze jest miło i różowo. Może o tym także chcielibyście państwo przeczytać? Wcześniej czy później w każdym związku pojawiają się trudności, spory, rozłamy, niejasności. Razem z nimi pojawia się w nas wiele trudnych emocji - złość, bezradność, smutek, żal, wstyd, poczucie winy. I tu wiele osób zaczyna się gubić (i to nie tylko dlatego, że gdy poziom emocji znacząco wzrasta, trudno jest nam jasno myśleć). Doświadczenie wyniesione z gabinetu terapeutycznego podpowiada mi, że często gubimy się z powodu naszych własnych przekonań na temat emocji - które uczucia wolno nam czuć, a których nie powinniśmy, które wypada a których nie wypada okazywać, co jest dobre a co złe, co przystoi mężczyźnie a co kobiecie i tak dalej i tym podobnie. Jednocześnie jestem przekonana, że emocją, z którą jest nam chyba najtrudniej, jest złość i nią właśnie chcę się dziś zająć.

Złościmy się na wiele sposobów i w różnych sytuacjach. Złościmy się na partnera, na siebie, a czasami na dzieci lub teściową, bo na nich zezłościć się nam najłatwiej. Złościmy się zanim dojdzie między nami do kłótni, w jej trakcie albo po niej (na przykład o to, że powiedzieliśmy za dużo i zareagowaliśmy za mocno). Okazujemy złość wybuchając krzykiem, sarkastycznie komentując zachowanie partnera, przyjmując w rozmowie lodowaty ton albo dręcząc siebie i bliską nam osobę wielodniowym milczeniem. To, co w tej różnorodności wydaje się wspólne, to fakt, iż według wielu osób złość jest czymś niepożądanym, niepokojącym czy wręcz groźnym. Gdybym miała spekulować, dlaczego tak się dzieje, powiedziałabym, że to dlatego, że złość jest uczuciem pełnym energii - jeśli na siłę ją stłumimy, rozsadza nas od środka, jeśli wymknie się spod kontroli może ranić drugą osobę i niszczyć związek, jednocześnie jeśli umiejętnie z niej skorzystamy, da nam siłę do tego, by zmienić nasze życie na lepsze.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner