Seks po 50-tce. Wspomnienie czy rzeczywistość?

Aktywność seksualna w dojrzałym wieku często budzi wiele emocji. Czy seks po 50 jest możliwy?

Uogólniając, mamy tu do czynienia z przekonywaniem nas, że seks jest w porządku, bez względu na to, ile mamy lat. Przekonywaniem, które jeśli dobrze rozumiem intencje autorów, ma docelowo zmienić odbiór społeczny seksualności ludzi dojrzałych, zmniejszyć tabu wokół seksu po okresie prokreacji. Być może także przekonać samych seniorów do tego, że mają prawo do myśli i fantazji o podłożu seksualnym, do uczuć z tym związanych (podniecenia, ekscytacji, pożądania, fascynacji, czułości, intymności, miłości i wszystkich innych) oraz do zachowań, zaspokajających ich potrzeby i pragnienia.

Tymczasem teksty anglojęzyczne idą jakby o krok dalej. Ich autorzy już nie przekonują nas, że seks bez względu na wiek jest ok. Oni podpowiadają, co robić, aby się nim cieszyć pomimo utrudnień, z jakimi możemy się borykać. Sporządzają listy chorób, przypadków, kłopotów doskwierających osobom dojrzałym i odpowiadające im listy możliwych rozwiązań czy też zaleceń. Podpowiadają, czy należy szukać wygodnych pozycji seksualnych, porady farmaceuty, internisty czy psychologa. Mówią, jak rozmawiać z partnerem. Do znudzenia powtarzają też "jeśli masz taki kłopot, na spokojnie porozmawiaj ze swoim lekarzem, prawdopodobnie będzie ci w stanie doradzić i pomóc". Czytelnicy zaś wielokrotnie odbierają przekaz "Nie chodzi o to, czy uprawiać seks czy nie, ale jak to zrobić, byś mógł się nim cieszyć". Możemy znaleźć na ten temat obszerne artykuły, krótkie streszczenia i prezentacje slajdów.

Są też oczywiście zalecenia, jak sprawić, by nie tylko w dojrzałym, ale także w podeszłym wieku, móc cieszyć się seksem. Najczęściej powtarzanym jest to, iż przede wszystkim warto zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Badacze zgodnie twierdzą, że pomocne tu będą zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i umiarkowanie we wszystkim, co robimy. Piszą o zbilansowanej i pożywnej diecie, redukcji stresu, regularnych ćwiczeniach fizycznych, porzuceniu palenia, unikaniu alkoholu i regularnych wizytach kontrolnych w lekarza. Dzięki temu wszystkiemu dłużej zachowamy sprawność fizyczną oraz zdrowie psychiczne i unikniemy chorób, które mogłyby utrudniać życie seksualne w późniejszym okresie, czyli po prostu "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". Dla tych, którzy są dopiero po 50-ce, to prosta wskazówka, by jeśli tego jeszcze nie robią, jak najszybciej o siebie zadbać. Przecież wszyscy chcemy cieszyć się seksem jak najdłużej, prawda? Drugim prostym zaleceniem jest zalecenie dotyczące aktywności. Aktywności życiowej w wielu wymiarach - nie tylko fizycznej, ale też społecznej, towarzyskiej, umysłowej i seksualnej. Nie chodzi w żadnym razie o zmuszanie się do aktywności ponad nasze siły i chęci, ale po prostu o bycie aktywnym w świecie zewnętrznym, utrzymywanie i nawiązywanie nowych znajomości, działanie w lokalnych społecznościach, rozwijanie zainteresowań, nie zaś zamykanie się w sobie i w czterech ścianach. Zwiększy to nasze szanse na zachowanie sprawności, także w sferze seksualnej, jeśli zaś nie mamy partnera lub straciliśmy go, być może pozwoli znaleźć nowego.

O innych zagadnieniach związanych z seksualnością osób dojrzałych przeczytacie państwo w kolejnym moim tekście, do którego lektury już teraz zapraszam.

Autor: Ewa Kaczorkiewicz

Źródło: razem50plus.pl

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama