Seks po 50-tce. Wspomnienie czy rzeczywistość?

Aktywność seksualna w dojrzałym wieku często budzi wiele emocji. Czy seks po 50 jest możliwy?

Seks w dojrzałym wieku

A może pytanie powinno raczej brzmieć - jak spowodować, aby był możliwy? Skoro tak to czemu nie pójść dalej, i zapytać - jak cieszyć się seksem po 50-tce?

No właśnie, jakie jest nasze podejście do życia seksualnego w wieku dojrzałym, i czy w tym obszarze powinniśmy coś zmienić? A może seks to wyłączny przywilej młodości? Dzisiaj poruszamy temat życia seksualnego po 50. (i dalej) z naszym ekspertem - panią psycholog, Ewą Kaczorkiewicz. Zapraszamy do części 1 tego obszernego zagadnienia.

Gdy zostałam poproszona o napisanie tekstu o seksualności osób w wieku dojrzałym, postanowiłam sprawdzić, co na ten temat mówi tak zwana "fachowa literatura". Przeszukałam sporo artykułów i książek, ale wciąż mi czegoś brakowało. Miałam poczucie, że to, co czytam, nie wnosi nic nowego, czym mogłabym się podzielić z czytelnikami, przerzuciłam się więc na teksty w języku angielskim. Z zaskoczeniem odkryłam, że ich ton jest zasadniczo różny od tekstów dostępnych po polsku, zarówno tych bardziej naukowych, jak i tych lżejszych w tonie, których autorami są dziennikarze. I chyba od opisania tej właśnie różnicy zacznę, bo pokazuje ona kierunek zmian w myśleniu o osobach po 50-ce, 60-ce, 70-ce i starszych. Zmian, które u nas dopiero raczkują, a w innych krajach są elementem normy.

Otóż większość tekstów dostępnych po polsku skupia się na takich aspektach jak to, że:

  • seks to coś zupełnie normalnego w życiu człowieka, nie tylko młodego i w pełni sił, ale też tego bardziej dojrzałego
  • większość z nas uprawia seks, robimy to także po 50-ce, 60-ce czy 70-ce choć z różnych powodów nasze możliwości seksualne mogą się z czasem zmianiać
  • z przyczyn społecznych, takich jak brak aprobaty dla zachowań seksualnych osób starszych, wielu seniorów wycofuje się z nich, nie szuka partnera po utracie poprzedniego, tłumi potrzeby seksualne
  • możemy też przeczytać o wielu innych powodach, dla których osoby starsze zmniejszają swoją aktywność - mowa jest o chorobach fizycznych, problemach psychologicznych, "statystycznie uzasadnianym" braku partnera (mężczyźni często odchodzą szybciej).

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner