Zdrada w związku. Dlaczego wkrada się w nasze życie? I czy można z nią sobie poradzić?

Zdrada w związku znana jest od zarania ludzkości. Dotyka mniej lub bardziej każdą ze stron i z reguły zawsze zostawia po sobie jakiś ślad. Czy warto w ogóle przyznawać się do zdrady? Czy i jak wybaczyć? Jak odbudować zaufanie?

Zdrada w związku- jak sobie z nią radzić?

Czasem trudno wyobrazić sobie życie w związku, w którym jedna ze stron okazała się nielojalna. Statystki dotyczące zdrady też pozostawiają wiele do życzenia. Zdradzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W Polsce podobno co czwarta kobieta, a co trzeci mężczyzna będący w stałym związku dopuścili się zdrady. Zdradzając, naruszamy zaufanie dane nam przez partnera/partnerkę. Warto jednak pamiętać, że mimo iż na początku wydaje nam się, że nasz poukładany, bezpieczny świat przestał bezpowrotnie istnieć zdrada nie musi oznaczać końca naszego życia, co więcej przy wysiłku obu stron można zbudować na niej nowy związek. Oczywiście nie jest to proste i nigdy do końca nie mamy pewności czy nam się uda uratować naruszony już związek. Czy warto w ogóle przyznawać się do zdrady? Czy i jak wybaczyć? Jak odbudować zaufanie?

Dlaczego zdradzamy?

Wydaje się, że jesteście niemal idealnym związkiem, że się kochacie i sobie ufacie. I jesteście przekonani, że nie ma szans, aby wkradła się w wasze życie nielojalność, z którejkolwiek strony. Badanie jednak pokazują, że zdrada w związku zdarza się dość często. Szczególnie w dzisiejszych czasach, które nie sprzyjają trwałości małżeństwa. Ciągły pośpiech, spędzanie coraz większej ilości czasu w pracy, brak chwil dla siebie to wszystko wpływa negatywnie na relacje. Zdrada, oczywiście, może mieć różne oblicza. Zdrada emocjonalna, kiedy partner więcej uwagi, zainteresowania poświęca innej osobie( często nazywana zdradą w myślach) oraz zdrada fizyczna, kiedy dochodzi do kontaktów seksualnych. Na tę pierwszą z reguły wyczulone są kobiety, które fakt, iż mąż zwraca więcej uwagi na koleżankę z pracy poczytują jako zdradę. Z kolei mężczyźni zdradę utożsamiają po prostu z seksem.

Dlaczego zdradzamy? Przyczyn może być tyle ile jest ludzi, związków, nigdy nie ma dwóch takich samych sytuacji. Jest jednak pewien katalog wspólnych przyczyn, które powodują, że ludzie zwracają się w inną stronę. Wśród najczęstszych psychologowie wymieniają: stagnację w związku, rozpad więzi emocjonalnych, rutynę w seksie lub całkowity jego brak ( szczególnie u par z długim małżeńskim stażem), znudzenie sobą, wypalenie miłości. Są też inne przyczyny, które leżą w naturze ludzkiej: szukamy nowych doświadczeń, wrażeń, chęci przeżycia czegoś nowego, a nawet zwykłej ciekawości i uczucia, adrenaliny płynącej z tego, że robimy coś, czego nie powinniśmy. Szukamy nowej namiętności i fascynacji, której być może nie znajdujemy już w obecnym związku.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner