Poznaj 7 zalet dojrzałego partnera i nie rezygnuj z poszukiwania nowej miłości w dojrzałym wieku

Znalezienie partnera w dojrzałym wieku to niełatwa sprawa, ale czy warto rezygnować bez próbowania? O zaletach dojrzałego partnera opowiada psycholog Ewa Kaczorkiewicz.

Wyrozumiałość

Bazująca na zrozumieniu, że każdy człowiek ma pewne słabości i braki, obszary gdzie mimo starań nie jest w stanie spełnić oczekiwań (swoich, rodziny, świata, partnera); młodzieńcze idealistyczne wymaganie, by wszyscy i wszystko było tak, jak tego chcemy, z wiekiem często zmienia się stopniowo w wyrozumiałość i życzliwość.

Docenianie tego, co dobre

Umiejętność dostrzegania i cieszenia się nie tylko wielkimi sukcesami i fajerwerkowymi przyjemnościami, ale też zauważanie tego, co delikatne, subtelne, drobne (smaczna potrawa przyrządzona przez bliską osobę, przyjemny wspólny spacer w parku, promienie słońca malowniczo przebijające się przez burzowe chmury).

Wdzięczność

Oznaczająca, że nie tylko zauważamy to, co dobre w naszym życiu, ale także jesteśmy świadomi, iż doświadczanie dobra jest darem od innych ludzi, życia, losu, Boga... Młodzieńcze przekonania o tym, że “wszystko mi się należy i wszystko mogę osiągnąć” z wiekiem ustępują pola bardziej wyważonym sądom np. “wszystko mogę osiągnąć, jeśli tylko okoliczności będą mi sprzyjać”.

Realizm

Realizm w postrzeganiu świata, relacji, ludzi - życiowe doświadczenia sprawiają, że zaczynamy lepiej rozumieć świat i bardziej adekwatnie go spostrzegać, co w konsekwencji sprawia zwykle, że rozstajemy się z młodzieńczymi idealizacjami, złudzeniami i błędami poznawczymi (w praktyce może to oznaczać, że będziemy bardziej tolerancyjni dla ułomności partnera i nie będziemy mieć wobec niego nadmiernie wyśrubowanych oczekiwań, jeśli wiemy, że łączą nas sprawy ważniejsze - wyznawane wartości, podobne postawy wobec życia, plany na przyszłość)

Poczucie humoru i dystans do siebie

Na ogół z wiekiem przestajemy podchodzić do wszystkich spraw śmiertelnie poważnie i mniej “napinamy się” w drobnych kwestiach (takich, jak to, kto z nas ma rację), uczymy się, że nie warto kruszyć kopii o drobiazgi, ani też nie ma sensu się obrażać i tygodniami męczyć “cichymi dniami”, znacznie lepiej jest się wspólnie z partnerem pośmiać, także z tego, co nas dzieli i wywołuje spory.

Bagaż doświadczeń i mądrość życiowa

Nie chodzi tu o wiedzę zdobytą przez lata edukacji, ale raczej o wiedzę, w którą wyposaża nas własne życie, dostarczając nam zarówno przyjemnych jak i trudnych doświadczeń. Mądrość i doświadczenie obojga partnerów potrafią wesprzeć ich w znajdowaniu rozwiązań także tam, gdzie wydaje się to niemożliwe.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner