Jakiego partnera szukamy w wieku dojrzałym?

Czy doświadczenie życiowe, które mamy ułatwia nam znalezienie partnera? Czy i jakie pułapki czyhają na nas, gdy szukamy kogoś mając te 50.,60. i więcej lat?

Warto także wspomnieć o pułapkach, w które w dojrzałym wieku możemy wpadać. Obie związane są z szukaniem partnera o skrajnych cechach - kontrastowo różnego lub też bardzo podobnego do osoby, z którą tworzyliśmy relację wcześniej. Jeśli poprzednia, zakończona rozstaniem relacja była z jakiegoś powodu trudna - pełna kłótni, niespełnionych oczekiwań czy z innych względów nieszczęśliwa - to zwykle staramy się „nie powtórzyć tych samych błędów”, co oznacza, że szukamy osoby, która będzie inna niż dotychczasowy partner. To oczywiście ma sens, jednak jeśli posuniemy się w tej strategii zbyt daleko, może stać się pułapką. Partner, którego wybierzemy głównie z powodu tego, że jest inny niż poprzedni (np. wybieramy osobę bardzo spokojną, bo poprzednia była ogromnie emocjonalna i wybuchowa) może się w dłuższym okresie okazać nieatrakcyjny. Komfort zamienia się w nudę. Uświadamiamy sobie wtedy, że cechy poprzedniego partnera, które były przyczyną trudności w związku, były dla nas także atrakcyjne i że zamiast popadać ze skrajności w skrajność lepiej szukać balansu (w powyższym przykładzie - osoby, która jest emocjonalna, ale potrafi lepiej kontrolować zachowania pod wpływem emocji)

Z kolei w sytuacji gdy relacja, w której byliśmy dotychczas, zakończyła się śmiercią partnera, możemy wpaść w pułapkę poszukiwania „doskonałej kopii”. Pułapkę, gdyż nawet jeśli spotkalibyśmy osobę bardzo podobną do zmarłej żony lub męża i nawet jeśli udałoby się z tą osobą stworzyć dobrze rokującą relację, to pustki po zmarłej najbliższej osobie żadna, nawet bardzo dobra „kopia” nie zdoła wypełnić. Żal, smutek, samotność, ból pozostaną z nami, a nowy partner będzie się czuł nadmiernie obciążony oczekiwaniem, że będzie „jak tamten”. Dodatkowo pamiętajmy, że obraz zmarłej osoby może być w naszych oczach i sercach coraz bardziej idealizowany. Znacznie lepszą dla wszystkich stron strategią wydaje się ta, w której po prostu szukamy kogoś, kto się nam spodoba i z kim będzie nam dobrze, bez względu na to, jak bardzo podobny lub jak bardzo odmienny jest on od zmarłego partnera.

Bez względu na możliwe pułapki czyhające na nas w procesie poszukiwań, jestem przekonana, że warto szukać. Każdy z nas potrzebuje bliskich i ciepłych relacji z innymi ludźmi. Potrzebujemy miłości, ale także radości, swobody, towarzystwa, czułości i seksu. I mamy do tego wszystkiego prawo bez względu na wiek.

Autor: Ewa Kaczorkiewicz

Źródło: razem50plus

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama