Jakiego partnera szukamy w wieku dojrzałym?

Czy doświadczenie życiowe, które mamy ułatwia nam znalezienie partnera? Czy i jakie pułapki czyhają na nas, gdy szukamy kogoś mając te 50.,60. i więcej lat?

Jakiego partnera szukamy w wieku dojrzałym? -Felieton eksperta razem50plus.pl

Fot. Pixabay

Obszar relacji, tak samo jak inne w naszym życiu, jest obszarem, w którym nie wiemy i nie potrafimy wszystkiego od razu, ale stopniowo się uczymy - siebie, swoich upodobań i potrzeb oraz tego, co jest dla nas ważne w związku. Jeśli wnikliwie przyglądamy się poprzednim relacjom, rozwijając w ten sposób naszą świadomość, to na ich podstawie możemy lepiej tworzyć kolejne związki - trafniej dobierać partnerów, unikać wcześniejszych błędów, dostrzegać potencjał w osobach, na które wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi. Osoby starsze, dzięki zwykle większemu doświadczeniu, mają tutaj przewagę nad młodszymi. Więcej się już nauczyły, nie tylko o sobie, ale także o innych ludziach i o bliskich relacjach.

Klienci, z którymi rozmawiam o tym w gabinecie, czasami zarzucają mi brak romantyzmu. Woleliby po prostu „zakochać się po uszy i być szczęśliwymi na zawsze”, jednak do tego, by stworzyć udany związek sam stan zakochania nie wystarcza. Warto, by w tym procesie uczestniczyła także nasza głowa, która pomoże nam w tym, by zakochiwać się lepiej. Co mam na myśli? Wnikliwe przyglądanie się między innymi temu, kogo wybieramy jako potencjalnego partnera, co nas przyciąga a co odpycha, sprawdzanie czy taki wybór nam służy w krótszej i dłuższej perspektywie, szukanie wszelkiego rodzaju zależności, dostrzeganie schematów w tym, co robimy i co robi ta druga osoba… Im więcej się o sobie dowiemy, dzięki takiej niemal detektywistycznej pracy, tym więcej się nauczymy na przyszłość i tym lepiej możemy budować kolejne relacje (albo naprawiać aktualne).

Praca nad rozwijaniem świadomości siebie może prowadzić do różnych wniosków, bo jako ludzie jesteśmy od siebie bardzo różni. Dlatego też trudno wskazać jeden określony typ partnera, którego szukamy w wieku dojrzałym. Jedna osoba będzie poszukiwała osoby aktywnej i sprawnej, bo sama jest aktywna i dużo podróżuje. Inna kogoś, kto jest spokojny i bardzo wspierający, bo to jest dla niej najważniejsze w związku. Mam wrażenie, że to, co się zmienia z wiekiem, to fakt, że skupiamy się na określonych sprawach, akceptując jednocześnie, że partner nie będzie spełniał wszystkich naszych oczekiwań i będzie niedoskonały. Wiemy już, że nie potrzebujemy ideału ani nawet kogoś bliskiego ideałowi, ale raczej partnera, z którym będziemy chcieli spędzać czas i dzielić nasze życie. Widząc tę perspektywę skupiamy się na tym, co kluczowe.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama