Dlaczego się rozstajemy po długoletnim stażu w związku?

Dlaczego się rozstajemy? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić na co najmniej dwóch różnych poziomach i, co ciekawe, obydwa z nich są prawdziwe.

Rozstanie w wieku dojrzałym Pierwszy poziom, który ja na użytek swój i swoich klientów nazywam "powierzchniowym" to poziom faktów, zdarzeń, zachowań. Patrząc na związki z tego punktu widzenia, moglibyśmy powiedzieć, że rozstajemy się z powodu zdrad, przemocy, poważnych konfliktów i nieustających kłótni, sprzecznych pomysłów na życie (w tym choćby na wychowanie dzieci, sposób spędzania czasu, zarządzenie pieniędzmi, relacje rodzinne) czy też narastającego oddalenia między partnerami. Ten "powierzchniowy" poziom to także poziom wypowiadanych słów, interpretacji i domysłów na temat intencji partnera, konwenansów społecznych.

Jest też drugi "wewnętrzny" poziom tego, co się między nami dzieje w relacji. To poziom uczuć, myśli, przekonań, wartości, odczuć cielesnych. Gdy chcę dotrzeć do tego poziomu w gabinecie, pytam czasami klientów "Jak to wygląda od środka?" Na początku bywają zdziwieni i zaskoczeni, nie wiedzą, jak odpowiedzieć, ale potem uczą się zwracać uwagę na to, co się dzieje w ich wnętrzu w odpowiedzi na zdarzenia zewnętrzne – co czują, co myślą, jakie znaczenie nadają słowom i zachowaniom. Jeśli na pytanie o powody rozstania chciałabym odpowiedzieć na tym właśnie poziomie, to myślę, że w większości przypadków przyczyną byłoby doświadczanie przez oboje partnerów takich uczuć jak ból, lęk i samotność. Dodatkowo często czujemy także żal, rozczarowanie, niepokój, irytację i złość.

Wchodząc w relację, marzymy o bezpieczeństwie i cieple, a tymczasem po jakimś czasie okazuje się, że to czego doświadczamy, to ciągła walka – nieustanny cykl ataku i obrony. Potrzebujemy akceptacji i wsparcia, a dostajemy oczekiwania, krytyczne oceny, pretensje, niezadowolenie, złość. Dążymy do związku innego niż nieudane związki rodziców czy przyjaciół, a potem widzimy siebie w sytuacjach zadziwiająco podobnych do tych, których chcieliśmy uniknąć. Jak to możliwe?

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner