Co buduje, a co niszczy związek? Poznaj 5 błędów, których lepiej unikać i 5 zachowań, które warto w sobie wypracować.

Relacje z innymi ludźmi, w tym relacje partnerskie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Jakie zachowania lub ich brak wpływają na relacje międzyludzkie?

Co buduje, a co niszczy związek?

Fot.Istock

Co buduje a co niszczy związek? Jakich błędów unikać, jeśli tym razem ma nam się udać? Jak odbudować to, co się popsuło?

Relacje z innymi ludźmi, w tym relacje partnerskie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Z naszej ludzkiej natury wynika, iż jesteśmy istotami szukającymi bliskości i bezpieczeństwa w relacjach z innymi – początkowo z naszymi rodzicami, później z rówieśnikami, przyjaciółmi, partnerami, a wreszcie z dziećmi, wnukami czy innymi podopiecznymi. Samotność jest bolesna, nawet jeśli po pewnym czasie się do niej przyzwyczaimy. Dlatego przez całe nasze życie budujemy relacje, żyjemy w nich w bardziej lub mniej satysfakcjonujący sposób, naprawiamy, gdy przechodzą kryzys albo poszukujemy kolejnych, gdy poprzednie się kończą. To całkowicie naturalne. Naturalne są też pytania, które większość z nas zadaje sobie przy każdym kolejnym kryzysie, kłótni czy rozstaniu: Co mogłem zrobić lepiej? Gdzie leży błąd? Czy mogę go jeszcze naprawić i odbudować to, co było między nami? Czy w kolejnym związku uda mi się nie popełnić błędów? Na co powinienem zwrócić uwagę, spotykając się z nową osobą? Choć materia nie jest łatwa i trudno w niej o jednoznaczne porady, wierzę, że niektóre z naszych zachowań budują związek, a inne mogą być dla niego wysoce niekorzystne. Oto moje wskazówki:

Co buduje związek?

•    Zaciekaw się swoim partnerem

Zaciekaw się swoim partnerem. Spójrz na osobę, którą widzisz, tak jakbyś ją spotkał po raz pierwszy w życiu. Kim jest? Jaka jest? Co myśli? Czego potrzebuje? Co czuje? Czym się martwi? Czego obawia? Co go fascynuje? W długich relacjach zbyt często zakładamy, że wiemy już o sobie wszystko. W nowych z kolei zbyt szybko "szufladkujemy" spotykanych ludzi, zakładamy, że wiemy już wszystko o "danym typie" osoby, a przecież bardzo przyjemnie i ciekawie jest poznawać kogoś od nowa.

•    Włącz empatię i pytaj

Spróbuj "emocjonalnie dostroić się" do partnera, wczuć w jego uczucia. Jeśli nie wiesz, co czuje i na co reaguje, po prostu zapytaj. Jeśli nie wiesz, czego potrzebuje, także pytaj. Mniej się domyślaj. Błędem, który często popełniamy w związkach, jest przypisywanie wszystkich uczuć i reakcji partnera sobie. Myślimy, że coś niepokojącego dzieje się w związku, a tymczasem powodem złości czy braku energii partnera jest nieprzyjemne zachowanie szefa, zmęczenie po pracy albo rozmowa telefoniczna z matką.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama