Co buduje, a co niszczy związek? Poznaj 5 błędów, których lepiej unikać i 5 zachowań, które warto w sobie wypracować.

Relacje z innymi ludźmi, w tym relacje partnerskie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Jakie zachowania lub ich brak wpływają na relacje międzyludzkie?

My dwoje-jak dbać o relacje?

źródło:fotolia

Z naszej ludzkiej natury wynika, iż jesteśmy istotami szukającymi bliskości i bezpieczeństwa w relacjach z innymi - początkowo z naszymi rodzicami, później z rówieśnikami, przyjaciółmi, partnerami, a wreszcie z dziećmi, wnukami czy innymi podopiecznymi. Samotność jest bolesna, nawet jeśli po pewnym czasie się do niej przyzwyczaimy. Dlatego przez całe nasze życie budujemy relacje, żyjemy w nich w bardziej lub mniej satysfakcjonujący sposób, naprawiamy, gdy przechodzą kryzys albo poszukujemy kolejnych, gdy poprzednie się kończą. To całkowicie naturalne. Naturalne są też pytania, które większość z nas zadaje sobie przy każdym kolejnym kryzysie, kłótni czy rozstaniu: Co mogłem zrobić lepiej? Gdzie leży błąd? Czy mogę go jeszcze naprawić i odbudować to, co było między nami? Czy w kolejnym związku uda mi się nie popełnić błędów? Na co powinienem zwrócić uwagę, spotykając się z nową osobą? Choć materia nie jest łatwa i trudno w niej o jednoznaczne porady, wierzę, że niektóre z naszych zachowań budują związek, a inne mogą być dla niego wysoce niekorzystne.
Oto moje wskazówki

Co buduje związek i nasze relacje z innymi

  • Bądź otwarty na partnera, zobacz go i usłysz. Zaciekaw się swoim partnerem. Spójrz na osobę, którą widzisz, tak jakbyś ją spotkał po raz pierwszy w życiu. Kim jest? Jaka jest? Co myśli? Czego potrzebuje? Co czuje? Czym się martwi? Czego obawia? Co go fascynuje? W długich relacjach zbyt często zakładamy, że wiemy już o sobie wszystko. W nowych z kolei zbyt szybko "szufladkujemy" spotykanych ludzi, zakładamy, że wiemy już wszystko o "danym typie" osoby, a przecież bardzo przyjemnie i ciekawie jest poznawać kogoś od nowa.
  • Włącz empatię i pytaj. Spróbuj "emocjonalnie dostroić się" do partnera, wczuć w jego uczucia. Jeśli nie wiesz, co czuje i na co reaguje, po prostu zapytaj. Jeśli nie wiesz, czego potrzebuje, także pytaj. Mniej się domyślaj. Błędem, który często popełniamy w związkach, jest przypisywanie wszystkich uczuć i reakcji partnera sobie. Myślimy, że coś niepokojącego dzieje się w związku, a tymczasem powodem złości czy braku energii partnera jest nieprzyjemne zachowanie szefa, zmęczenie po pracy albo rozmowa telefoniczna z matką.
  • Spróbuj zaakceptować to, co jest. Jeśli twojemu partnerowi jest smutno, nie staraj się na siłę go rozweselić. Nie rozwiązuj problemów za niego, nie dawaj dobrych rad. Nie staraj się zmieniać tego, co czuje albo co myśli na temat jakiejś sytuacji. Zaakceptuj, że jest tak, jak jest. To trudne, ale możliwe. Twój parter ma swoje problemy, swoje zadania, swoje relacje z innymi ludźmi, swoje zmartwienia i obawy. Wystarczy, że będziesz blisko i dasz mu znać, że jeśli będzie tego chciał i powie ci, czego potrzebuje, spróbujesz pomóc w miarę swoich możliwości.
  • Bądź sobą i mów o sobie. Nie sposób być naprawdę blisko, odgrywając jakąś rolę. Udawanie kogoś innego buduje dystans, a autentyczność czyli po prostu bycie sobą takim, jakim się jest, ma szansę zbudować dobrą i bliską relację. Każdy z nas ma swoje wady, niedoskonałości i wrażliwe miejsca. Gdy w relacji czujemy się bezpiecznie, nie wahajmy się do nich przyznać.
  • Uznaj swoją rolę, odpowiedzialność za związek. W związku dwóch osób każdy ponosi 50% odpowiedzialności za to, co się dzieje. Być może odgrywamy w związku różne role, być może jedno dominuje a drugie jest uległe, albo jedno chce bliskości a drugie woli większy dystans, niemniej relacja jest zawsze relacją dwóch osób i obie te osoby mają wpływ na to, jak są ze sobą. Chcąc naprawić związek albo chcąc zbudować nowy dobry związek, zacznijmy więc od siebie i naszego wkładu w poprzednie niepowodzenia.

Poznaj kobietę 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Poznaj mężczyznę 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.