Co buduje, a co niszczy związek? Poznaj 5 błędów, których lepiej unikać i 5 zachowań, które warto w sobie wypracować.

Relacje z innymi ludźmi, w tym relacje partnerskie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Jakie zachowania lub ich brak wpływają na relacje międzyludzkie?

•    Spróbuj zaakceptować to, co jest

Jeśli twojemu partnerowi jest smutno, nie staraj się na siłę go rozweselić. Nie rozwiązuj problemów za niego, nie dawaj dobrych rad. Nie staraj się zmieniać tego, co czuje albo co myśli na temat jakiejś sytuacji. Zaakceptuj, że jest tak, jak jest. To trudne, ale możliwe. Twój parter ma swoje problemy, swoje zadania, swoje relacje z innymi ludźmi, swoje zmartwienia i obawy. Wystarczy, że będziesz blisko i dasz mu znać, że jeśli będzie tego chciał i powie ci, czego potrzebuje, spróbujesz pomóc w miarę swoich możliwości.

•    Bądź sobą i mów o sobie

Nie sposób być naprawdę blisko, odgrywając jakąś rolę. Udawanie kogoś innego buduje dystans, a autentyczność czyli po prostu bycie sobą takim, jakim się jest, ma szansę zbudować dobrą i bliską relację. Każdy z nas ma swoje wady, niedoskonałości i wrażliwe miejsca. Gdy w relacji czujemy się bezpiecznie, nie wahajmy się do nich przyznać.

•    Uznaj swoją rolę, odpowiedzialność za związek

W związku dwóch osób każdy ponosi 50% odpowiedzialności za to, co się dzieje. Być może odgrywamy w związku różne role, być może jedno dominuje a drugie jest uległe, albo jedno chce bliskości a drugie woli większy dystans, niemniej relacja jest zawsze relacją dwóch osób i obie te osoby mają wpływ na to, jak są ze sobą. Chcąc naprawić związek albo chcąc zbudować nowy dobry związek, zacznijmy więc od siebie i naszego wkładu w poprzednie niepowodzenia.

Co niszczy związek?

•    Presja wzajemnego oceniania się

Świat pełen jest ocen i wszyscy chemy być pozytywnie oceniani przez innych, a jednocześnie to właśnie ocen najbardziej się boimy. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym żyjemy pod presją ocen: jak nas oceni szef, co pomyśli sąsiadka, co powiedziałby mój ojciec, gdyby żył i wreszcie często najbardziej krytyczny głos to "co ja o sobie pomyślę, jak ja siebie oceniam". Gdy relacja z bliską osobą oznacza ciągłe ocenianie i bycie ocenianym, bliskość i miłość zamieniają się w napięcie i stres. Ciągłe udowadnianie sobie, kto jest w porządku a kto nie, kto się wywiązuje z obietnic a kto tego nie robi, kto jest winny a kto niewiny, kto jest lepszy a kto gorszy. Takie życie zwykle męczy obie strony.

•    Próby zmieniania partnera według naszego uznania

Mówiąc bliskiej nam osobie "Zmień się", mówimy jej jednocześnie "Nie akceptuję cię takim, jaki w tej chwili jesteś". Ten, kto słyszy takie słowa, często zaczyna się bać, że zostanie odrzucony lub porzucony, czuje się mniej wartościowy, traci zaufanie do własnych możliwości, złości się. Czy naprawdę chcemy tego dla bliskiego sobie człowieka? Może lepiej będzie pozwolić mu być tym, kim jest i zmieniać się w taki sposób, jaki on tego chce?

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner