Co buduje, a co niszczy związek? Poznaj 5 błędów, których lepiej unikać i 5 zachowań, które warto w sobie wypracować.

Relacje z innymi ludźmi, w tym relacje partnerskie, to prawdopodobnie jedna z najważniejszych spraw w naszym życiu. Jakie zachowania lub ich brak wpływają na relacje międzyludzkie?

•    Domyślanie się i założenia

Po latach związku i po związkach nieudanych mamy tendencję do tego, by nie słuchać, co mówi druga osoba, ale domyślać się, co chce powiedzieć i co powie za chwilę, wiedzieć, co ma na myśli, co czuje i co zrobi. W konsekwencji nie słyszymy i nie widzimy naszego partnera tu i teraz, nie reagujemy na niego, ale na nasze wyobrażenia i domysły. Zakładamy na przykład, że będzie miał do nas pretensje, że nas zaatakuje i od razu zaczynamy się bronić. Reagujemy na to, co wymyśliła nasza głowa, co często niestety prowadzi na manowce.

•    Reagowanie na przeszłość

Jeśli doświadczyliśmy czegoś bolesnego, trudnego, to w naturalny sposób boimy się, że znów może to nas spotkać. Ten lęk często sprawia, że nie zauważamy tego, co nasz partner robi i jaki jest obecnie, ale zamiast tego wciąż reagujemy na to, co było wcześniej. Na przykład dziś i wczoraj mój partner wywiązał się z danej mi obietnicy i sprzątnął po sobie łazienkę, dodatkowo zaś deklaruje, że zrobił to nie dla siebie tylko dlatego, że było to dla mnie ważne. Mogłabym się ucieszyć z czystej łazienki i z tego, że partner uznał moje potrzeby za ważne, ważniejsze niż jego chęć leniuchowania. Tymczasem zamiast tego złoszczę się, że skoro sprzątnął dzisiaj, to mógł to także zrobić wcześniej, gdy wielokrotnie go o to prosiłam, oraz sarkastycznym tonem wyrażam powątpiewanie, czy uda mu się dotrzymać obietnicy w kolejnych dniach. Po takiej "nagrodzie" nasz partner raczej się zniechęci niż zmobilizuje do kolejnego sprzątania.

Choć większość z nas uznaje relację z partnerem za kluczową, nawet najwazniejszą w swoim życiu, oraz siebie za dojrzałe i samodzielne osoby, to jednocześnie pozwalamy, by inni ludzie wpływali na kształt naszego związku. Słuchamy porad krewnych i kolegów z pracy, pod wpływem krytycznych opinii rodziny o naszym partnerze sami zaczynamy w niego wątpić, chcemy kształtować nasz związek na wzór związków gwiazd opisywanych w czasopismach. Pozwalamy, by to inni a nie my decydowali o tym, jaki ma być nasz związek. Tymczasem dobry związek to bliskie spotkanie dwojga osób, dwojga – ani mniej ani więcej. Nie bierzmy ze sobą sąsiadek, dzieci, przyjaciół ani nawet psycholożek piszących o relacjach :) Uwierzmy we własne siły i z ukochaną osobą zbudujmy najlepszą dla siebie wersję związku. Tego Wam wszystkim życzymy.

Autor: Ewa Kaczorkiewicz

 

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner