Poznaj 7 przykładów asertywnego zachowania

Ostatnio pisaliśmy o sztuce asertywności, o tym, że często owej asertywności nam brakuje. W uproszczeniu mówiąc - chcemy być dobrym dla innych, zapominając przy tym o relacjach z samym sobą. Dzisiaj nasz ekspert chce podzielić się z wami praktycznymi wskazówkami jak być asertywnym w życiu codziennym.

Udane relacje w dojrzałych związkach

źródło:pixabay.com

W poprzednim artykule (czytaj tutaj) pisałam o asertywności dość ogólnie: o traktowaniu zarówno siebie jak i innych z szacunkiem, o dawaniu sobie prawa do bycia sobą, zaspokajania swoich potrzeb i stawiania granic. Zastanawiałam się, na czym polega asertywna postawa w życiu. Proponowałam refleksję na temat tego, jakich praw potrzebujecie, a których jednocześnie być może sami sobie odmawiacie. Dziś chcę się zająć asertywnością bardziej praktycznie, proponując państwu przykłady asertywnych komunikatów - zdań do wykorzystania w różnych codziennych sytuacjach, takich jak odmawianie, proszenie, reagowanie na krytykę czy wyrażanie odmiennych opinii. Przeczytajcie i sprawdźcie. Mam nadzieję, że się wam przydadzą.

Naucz się odmawiać

Mówienie "nie" to chyba pierwsze skojarzenie, jakie się pojawia w związku z asertywnością. Rzeczywiście asertywność pomaga nam w sytuacjach, gdy w naszym interesie byłoby odmówić i gdy chcemy to zrobić, ale z jakiegoś powodu jest nam trudno. Jesteśmy na przykład przekonani, że "nie wypada odmawiać", "trzeba być zawsze pomocnym i życzliwym" lub że "obowiązkiem babci wspierającej rodzinę jest być na każde jej zawołanie". Bywa, że zgadzamy się na coś wbrew sobie, wierząc, że w ten sposób dbamy o relację, choć w rzeczywistości raczej przyczyniamy się do jej pogorszenia. Możemy też nie wiedzieć, jak odmówić - czy lepiej zrobić to wprost czy się wykręcić, jakich słów użyć. Asertywnym zachowaniem w tej sytuacji byłoby po pierwsze danie sobie prawa do każdej reakcji: zarówno do tego, by odmówić, jak i do tego, by się zgodzić. Następnie wybranie jednej z opcji i jasne zakomunikowanie naszej decyzji drugiej stronie. W praktyce mogłoby to wyglądać na przykład tak:

córka: "Mamo, czy mogłabyś się zająć Jasiem w ten weekend? Chcielibyśmy wyjechać tylko we dwoje"
matka: "Tak, w porządku. Zrobię to." lub "Nie, nie zajmę się nim tym razem."

Odmawiamy tak po prostu, bez przepraszania. Jasno komunikując swoją decyzję i to, jak zamierzamy postąpić. Możemy ewentualnie dodać krótkie wyjaśnienie, na przykład "Mam już inne plany na ten weekend". Jeśli zaś chcemy zadbać o relację, bo jest ona dla nas ważna, możemy dodać kilka słów, które pomogą to zrobić, na przykład: "Przykro mi, że ci nie pomogę tym razem. Może umówimy się na kiedy indziej" albo "Chciałabym, by było to możliwe". Ważne, by te słowa były w zgodzie z nami oraz by dotyczyły nas a nie innych osób. Unikajmy mówienia na przykład "Powinnaś mi to powiedzieć wcześniej" (mówienie drugiej stronie, co ma robić) lub "Ty zawsze coś wymyślisz na ostatnią chwilę" (ocenianie).

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama