Poznaj 5 nawyków, które warto mieć, aby stworzyć udany związek

Każdy w swoim otoczeniu może wskazać pary, które po trzydziestu, czterdziestu i więcej latach od ślubu wciąż są ze sobą szczęśliwe. Co więcej, być może przydarzyło się to także Wam a może teraz stoicie u progu nowego związku? Jaka jest recepta na udana relację? 

Związek dojrzały to piękna sprawa

źródło: pixabay.com

Niektórzy sądzą, że odpowiedź na powyższe pytanie jest złożona - szczęśliwy związek wymaga zaistnienia obu czynników. Co do wyboru partnerów, każdy ma swoiste preferencje, jeśli zaś chodzi o czynniki zewnętrzne, tu ogromną rolę grają odpowiednie, wspólnie wypracowane nawyki. Jak przekonują eksperci od tzw. relationship coaching (doradztwa w sprawach związków i relacji społecznych), warto zadbać o wyrobienie określonych sposobów ‘bycia ze sobą", które istotnie podnoszą jakość relacji między partnerami. Oto kilka podstawowych zasad w tej dziedzinie:

Trzeba być za bieżąco ze zmianami

Ontologiczne credo Heraklita „panta rhei kai ouden menei -" (wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu) jest zasadne także w przypadku losów i osobowości ludzi. Jak powiedziała niegdyś Lillian Hellman, amerykańska dramatopisarka i scenarzystka, „ludzie się zmieniają i zapominają o tym poinformować innych". Jeśli ma to miejsce w związku, bywa ryzykowne. Osoby tworzące najbardziej udane związki biorą pod uwagę zmiany zachodzące w osobowości partnerów. Zdają sobie sprawę, że partner, partnerka nie jest tym samym człowiekiem, którym był dwadzieścia lat temu. Potrzeba trochę czasu i zaangażowania, by na nowo poznawać cele, marzenia i plany na przyszłość partnera. Wraz z upływem czasu zmieniają się poglądy, zapatrywania i oczekiwania, więc naprawdę intymny związek uwzględnia te zmiany i nie „spoczywa na laurach".

Warto kłócić się umiejętnie

To nieprawda, że szczęśliwe pary nigdy się nie kłócą. W kazdych relacjach zdarzają się nieporozumienia. W dojrzałym związku jednak nie powinno chodzić o wygrywanie lub przegrywanie utarczek. Istota rzeczy leży w umiejętności dyskutowania różnic w sposób uczciwy i dogłębny. Jeśli partnerzy poniżają się nawzajem i dyskredytują odmienne opinie, nic nie osiągną. Mądrze kochający się ludzie umiejętnie się kłócą - z godnością i klasą. Mogą się różnić, ale to nie oznacza walki bez jakichkolwiek reguł. To szczególnie ważne dla dalszego rozwoju związku - niektórych wypowiedzianych w gniewie słów nigdy się nie zapomina, więc nawet w chwilach największego

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

Reklama
banner