Jak się cieszyć seksualnością także po 50-tce? (a także po 60-tce, 70-tce i jak długo chcesz)

Dzisiaj nie pytamy czy w dojrzałym wieku wypada uprawiać seks. Dzisiaj nasz ekspert dzieli się refleksją na temat tego, jak to robić, aby czerpać z seksualności w dojrzałym wieku jak najwięcej.

Jak cieszyć się seksem po 50-tce

źródło:pixabay.com

W poprzednim tekście (czytaj tutaj) pisałam, że podstawową zmianą, jaka byłaby potrzebna w naszym podejściu do seksu w starszym wieku, jest ta najbardziej ogólna, dotycząca spojrzenia na seksualność jako coś zupełnie zwyczajnego w każdym momencie życia. Przejście od pytania "CZY osoby starsze uprawiają seks" do "JAK to zrobić, by móc cieszyć się swoją seksualnością, bez względu na wiek". Dziś chcę się skupić na konkretnych przejawach tej "zwyczajności", na tym co o seksualności w starszym wieku wiadomo i o czym warto pamiętać.

• Seksualność może się realizować w różnych zachowaniach, nie tylko w stosunku płciowym. Przejawami seksualności mogą być także między innymi pieszczoty, masturbacja, pikantny dialog, którego podteksty tylko my z partnerem rozumiemy. W zależności od okoliczności, takich jak choćby stan zdrowia czy dostępność partnera, a także swoich upodobań ludzie decydują się na różne formy aktywności seksualnej i każdy wybór jest w porządku. Jedynym ograniczeniem, objętym także formalnym zakazem, jest nie krzywdzenie innych. Cała reszta jest ok. Bez względu na wiek, płeć, stan cywilny, miejsce zamieszkania.

• Nasze potrzeby i zachowania seksualne mogą być bardzo różne, zarówno w młodszym jak i starszym wieku. Badacze tematu wyraźnie mówią, że nie sposób wyznaczyć jakiejś konkretnej normy np. w zakresie częstotliwości zbliżeń - to bardziej kwestia indywidualnych preferencji niż norm. Wraz z wiekiem to się oczywiście zmienia, ale nadal w odiesieniu do pojedynczej osoby czy pary nie sposób powiedzieć, że "robią to za rzadko" lub "za często".

•Satysfakcja z zachowań seksualnych zależy od wielu czynników. Częstotliwość kontaktów intymnych jest jednym z nich, niekoniecznie najważniejszym. Równie istotne mogą być: znajomość własnego ciała, otwartość w komunikacji z partnerem, intymność i bliskość w relacji, dostosowanie podejmowanych zachowań do własnych potrzeb i możliwości. Oznacza to, że w pewnych aspektach osoby starsze mogą mieć przewagę nad młodszymi, a ich satysfakcja z seksu może być taka sama albo nawet większa.

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama