Dojrzały związek patchworkowy czyli jak żyć z jej lub jego rodziną?

Jak stworzyć szczęśliwy związek jeśli on czy ona zbyt często spędza czas ze swoimi wnukami i dziećmi.

Kluczowym elementem wpływającym na to, czy życie w związku patchworkowym będzie dla jej członków szczęśliwe, jest wzięcie odpowiedzialności przez osoby dorosłe za to, co się dzieje, w szczególności za własne emocje, decyzje i działania, a także za komfort życia wszystkich dzieci wchodzących w skład rodziny. To dorośli, a nie dzieci, podejmują decyzje i mają wpływ na to, że są ze sobą lub się rozstają, na to, z kim nawiązują nowe relacje, jak organizują życie z nowym partnerem itd. Warto, by jasno mówili o tym dzieciom i w żadnym wypadku nie obarczali ich odpowiedzialnością, a wręcz by podkreślali, że dzieci nie miały wpływu na ich decyzję i nie mogą jej zmienić. Ważne także, by wszystkie dzieci w rodzinie cieszyły się tym samym poziomem życia, bez względu na to, z którego małżeństwa pochodzą (wszyscy pamiętamy o Kopciuszku i nie chcemy, by którekolwiek z naszych dzieci tak się czuło, prawda?). To dorośli, rodzice dzieci oraz ich aktualni partnerzy, są odpowiedzialni za zapewnienie dzieciom podobnego standardu życia, nawet jeśli wymaga to dodatkowych starań, finansów czy niestandardowych rozwiązań organizacyjnych.

Być może przeczytanie tego tekstu wzmocniło wasze wątpliwości dotyczące tego, czy warto wiązać się z osobą, która ma za sobą małżeństwo lub małżeństwa oraz jest rodzicem. Jeśli tak się stało, to być może uspokoi was fakt, że nad wszystkimi umiejętnościami, jakie wymieniłam powyżej, można z powodzeniem pracować. Nie chodzi o to, by rezygnować ze związku z kimś, kto nas pociąga i jest nam bliski, ale raczej o to, by wiedzieć, jakie trudności możemy napotkać w rodzinie patchworkowej i by na te trudności się przygotować. Kluczem do powodzenia tego specyficznego projektu będzie szacunek do wszystkich członków rodziny (także do eks-), sporo empatii i akceptacji oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

Autor: Ewa Kaczorkiewicz

Źródło: razem50plus

Daj sobie szansę

Jestem

Szukam

Moja data urodzin

Kobiety 50+

Szukaj kobiety po 50-tce na razem50plus.pl

Samotność nikomu nie służy, a miłość potrafi być lekarstwem na wszystko. Troska o drugą osobę uskrzydla. Dlatego już dziś znajdź przyjaciółkę, o którą będziesz mógł się zatroszczyć, z którą będziesz mógł spędzić przyjemnie czas. Najważniejsze to być z ukochaną osobą, ponieważ z nią będzie miło zawsze i wszędzie.  

Mężczyźni 50+

Szukaj mężczyzny po 50-tce na razem50plus.pl

Dojrzałe życie w pojedynkę może być piękne, ale staje się jeszcze piękniejsze, gdy dzielimy je z drugim człowiekiem, który każdego dnia jest obok nas. Uczucie i bliskość drugiej osoby potrafią bowiem ożywić każde serce. Dlatego już dziś znajdź mężczyznę i  rozpocznij nową, udaną relację.  

banner
Reklama